Kapı Kilidi Kırıldığında Yapılması Gerekenler

Kapı kilitleri çok farklı nedenlerden dolayı kırılabilir ya da eskisi gibi kullanılamayabilir. Bu gibi durumlardan mutlaka kilit göbeğinin değiştirilmesi gerekmektedir. Kapı kilidi kırıldığında yapılması gereken ana unsur mutlaka profesyonel bir ekipten destek almaktır.

Kapı kilidi tamirini sadece bu alanda uzmanlaşmış eğitim görmüş kişiler gerçekleştirebilir. Bu nedenle ev ya da iş yerlerinde kapı kilit göbeklerinin kırılması durumunda kendiniz müdahale ederseniz başarılı olma ihtimalini son derece düşüktür. Kapı kilidi kırıldığında yapılması gerekenleri hemen aşağıda görebilirsiniz.

  1. İlk olarak yapılması gereken kapı kilit göbeğine uygun bir model tercihinde bulunmaktır. Çünkü çok farklı kapı modelleri olduğu için her kilit göbeğinin her kapı modeline uygun olmadığını bilmek gerekir. Bu nedenle kapı modellerine uygun kilit göbeği belirlenir ve işlem burada başlar.
  2. Kilit değişimi yapılacak kapının açma kapama düğmesinin altında bulunan vida çıkarılmalıdır. Göbek vidasını çıkarma işlemi tamamlandıktan sonra boşluk kısmında destek alarak kilit göbeği sert bir şekilde ittirilir. Bu sayede eski kilit yerinden çıkmış olur.
  3. Bu işlemleri tamamladıktan sonra noktaya yeni kilidi takmak için pas sökücü uygulanmaktadır. Eğer pas sökücü bulunmuyorsa kilidin bulunduğu yere çiçek yağı damlatarak da takma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak pas sökücü kilit göbeğinin çok da uzun süreli kullanılmasını sağlayacaktır.
  4. Kilit takma işleminden sonra vidalar iyice sıkılır ve kilit göbeğinin oynamadığı teyit edilir.
  5. Son olarak ise kilit göbeğini başarılı bir şekilde taktıktan sonra anahtar yuvaya sokulur ve tam oturup oturmadığı kontrol edilir. Eğer anahtar sorunsuz bir şekilde dönüyorsa kilit göbeğini başarılı bir şekilde değiştirdiniz anlamına gelmektedir.

Kapı kilidi mekanizması son derece basit bir sisteme sahiptir. Ancak dikkat edilmesi gereken birkaç önemli husus bulunmaktadır. Çelik kapıların kapı kilitlerini evde kendiniz değiştirebilirsiniz. Ancak daha zorlu kapılar için mutlaka destek almalısınız. Eğer kapı kilidinizi değiştirmekte sorun yaşıyor ve kendinize güvenmiyorsanız mutlaka uzman bir destek almanız gerekmektedir.

Çelik Kapı Kilidi Nasıl Tamir Edilir?

Çelik kapı göbekleri diğer malzemelerden üretilen kapı göbeklerine oranla çok daha dayanıklı bir üründür. Bu nedenle genellikle okul iş yerleri ve evlerde daha sık tercih edilmektedir. Çelik kapı kilit tamirleri son derece basit bir şekilde yapılabilmektedir. Çelik kapılar dayanıklı yapılarına rağmen kapı kilitleri zaman zaman kırılabilir ya da erozyona uğrayabilir. Bu nedenle değiştirmek için yeni bir kilidin seçilmesi gerekir. Bunun için farklı birkaç yöntem vardır. Eğer bu alanda başarılı değilseniz ve tecrübeniz yok ise yetkili bir servis çağırabilir ve onlardan değiştirmesinin talep edebilirsiniz. Yetkili servis dakikalar içerisinde değişimi yapacak ve sizlere sunacaktır.

Belirtmekte yarar var ki kapı göbeğinin dış kısmı kırılsa bile mekan sahibi bunu kullanmaya devam edebilir. Özellikle evlerin daha güvenli olabilmesi için çelik kapı kilitleri oldukça avantajlıdır. Dayanıklı olmaları hem de uzun ömürleri nedeniyle kırılsalar bile kapı kilit göbeği tamiri yapılmadan kullanıma devam edilebilmektedir.

Kapı Kilidi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kapı kilidi tercihinde bilinmesi gereken birkaç önemli konu vardır. Kapı modeline uygun kilit seçilmeli ve uygun şekilde değişim yapılmalıdır.

  • Kapı kilidi tamirinde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır eğer yeni bir model tercih edilecek ise yapılması gereken farklı durumlar söz konusu olacaktır.
  • Özellikle kapı yapısına ve ihtiyacı uygun seçim gerçekleştirilmelidir. Örnek verilecek olursa çelik kapılar için barelli kilitler her zaman daha fazla tercih edilmektedir.
  • Barelli kilitler oldukça kaliteli olduğu için kırılmaları oldukça zordur. Bu nedenle de dış çelik kapılar için en fazla tercih edilen modeller arasında yer almaktadır.
  • Çelik takviyesi olan kilitler oldukça üstün bir güvenlik sağlamaktadır. Dışarıdan gelecek her türlü zorlamaya ya da fiziksel temasa karşı kırılma ihtimali son derece düşüktür.
  • Bina yapısına uygun seçim gerçekleştirilmelidir. Kapının yanında cam varsa mandallı kapı kilitleri tercih etmek hata olacaktır. Çünkü hırsızlar genellikle camı kırarlar ve mandalı çevirerek içeri girebilirler.
Şub 14, 2022